Začínáte?

 

 


Zde se pokusím shrnout pár základních rad pro ty, kteří si pejska právě koupili, nebo se k tomu teprve chystají. Další užitečné informace můžete získat také zde.

Rozhdli jste se pořídit si štěnátko jorka a sektali se s některými chovateli, nebo už máte štěnátko vybrané a připravujete se na jeho příchod do Vaší domácnosti?

Pokud si nejste jisti, že jste učinili veškeré portřebné kroky pro jeho bezpečné a bezproblémové začlenění do rodiny, nebo je to dokonce Váš první pejsek, nabízím Vám několik základních informací jak postupovat.

1. Snažte se získat co nejvíce informací o vybraném plemeni a to buď z odborné literatury nebo, ještě lépe, od zkušeného chovatele.

2. Dříve než si přinesete pejsa domů pořiďte pro něj pelíšek, který se bude dobře udržovat. Rozhodně nedoporučuji proutěný. Je sice velmi hezký, ale pro malé štěně s potřebou všechno okolo okusovat může být nebezpečný, protože proutí se štípe a může pejska vážně poranit. Pokud se Vám tolik líbí, kupte jej až pejsek bude větší, "přezubený" a nebude vše kousat. Na okusování mu zajistěte dostatek hraček. Ty nemusí být nijak nákladné - osobně mám dobré zkušenosti třeba i se starými ponožkami...

3. Kupte 2 nerezové misky. Jednu na vodu a druhou na krmení. Jsou dražší nž plastové, ale dobře se udržují, jsou odolné proti okusu a jistě s nimi budetespokojeni Vy i Váš pejsek.

4. Kovový hřeben, kterým budete štěňátko nejprve navykat na česání a později pak opravdu česat.

5. Zahrajte si na psa. Možná se Vám to zdá být směšné, ale má to svůj význam. Postavte se na všechny čtyři a prijděte si Váš byt a pokuste se odstranit vše co může být pro pejska nebezpečné:

- přívodní šňůry elektrospotřebičů
- ostré předměty
- čistící prostředky (položené na podlaze v kuchyni, koupelně nebo na WC)
- elektrické osvěžovače vzduchu a pohlcovače pachů v zásuvkách nízko nad podlahou
- atd.

6. Krmení na něolik prvních dnů obvykle obdržíte od každého dobrého chovatele stejně tak jako informaci na jaké krmení je pejsek zvyklý a jak dále postupovat při správné výživě.

7. Také Vám doporučuji vzít si od chovatele počůrané noviny. Usnadníte tak štěněti orientaci v novém prostředí plném neznámých pachů a vůní a sobě mnoho práce s čištěním loužiček na koberci. Tím ovšem nechci říct, že se ze začátku nějaké ta nehoda Vašemu štěnátku nepřihodí...

8. Odběr štěněte si s chovatelem domluvte tak, abyste měli dostatek času pozorovat, jak se štěně v novém domově chová a reaguje. Počítejte s tím, že pokud nebude právě spát, bude vyžadovat Vaši pozornost. Proto je dobře odebrat štěně v dopoledních hodinách a nejlépe první víkendový den, nebo o dovolené, pokud jí trávíte doma.

9. Pelíšek a použité neviny umístěte na klidné, ostatními členy rodiny málo frekventovaná místa, aby si štěně mohlo v klidu odpočinout a vykonat svoji potřebu. Při těchto činostech se štěně musí cítit v bepečí a nerušené, jinak si bude hledat jiná místa, než která jste mu určili.

10. Pokud štěně provádí cokoliv "nepřístojného", není nutno ho hned trestat fyzicky, stačí ho okřiknout. Jork je inteligentní a vnímavé plemeno, které pozná podle zabarvení a intonace hlasu, že provádí neco špatného a přestane. Naopak udělá-li něco správně, nešetřete chválou, případně ho i odměňte malým pamlskem. Ve výchově buďte důslední - malý vzrůst jorka svádí ve výchově polevit, protože je to mazlíček. Pak si ale snadno vychová pejsek Vás k obrazu svému. Ne nadarmo se mu říká "malý despota".

11. V neposlední řadě Vás chci upozornite na dvě důležité věci spojené s převzetím štěněte: a) sepište s chovatelem kupní smlouvu (obvykle ji má připravenou), b) se štěnětem Vám musí chovatel předat očkovací průkaz s vyznačeným očkováním od veterinárního lékaře a s odčervením. Pokud Vám jej nebude chtít vydat, štěně od takového chovatele raději nekupujte.
A nakonec:

Osobně zastávám názor, že prodejem štěněte majiteli to pro mě nekončí... Nabídnout pomoc při řešení problémů s výchovou či s případnými zdravotními problémy, doporučit dobrého veterináře nebo poradce chovu je pro mě samozřejmostí d myslím, že takto postupují všichni dobří chovatelé.